BESYO Yeni Başarılara İmza Atmak İçin Hızla Çalışıyor

BESYO Yeni Başarılara İmza Atmak İçin Hızla Çalışıyor Tarih : 28.03.2016

Akademik başarılarla birlikte sportif faaliyetlere de önem veren Üniversitemiz, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulundaki başarılarla ön plana çıkmaya devam ediyor. Fiziki durumunu geliştiren ve günden güne başarılarını artıran BESYO, yeni çalışmalarıyla adını ulusal ve uluslararası platformlarda duyurmaya hazırlanıyor. Mevcut durumu ve geleceğe yönelik planlar ile ilgili olarak önemli bilgiler veren Yüksekokul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mahmut Erbey, yüksekokul bünyesinde 5 yardımcı doçent, 7 öğretim görevlisi, 3 okutman, 2 araştırma görevlisi olmak üzere toplam 17 akademik personeli ve 4 idari personeli bulunduğunu söyledi. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Antrenörlük ve Spor Yöneticiliği olmak üzere 3 bölümde eğitim gören toplam 684 öğrencisi bulunan BESYO bünyesinde 80 milli sporcu yer alıyor. Yeni bölüm açmak yerine yüksek lisans programı açacaklarını belirten Yüksekokul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mahmut Erbey, yeterli doçent sayısı olmadığı için komşu bir üniversite ile 2016-2017 eğitim-öğretim dönemine yetişecek bu çalışmayı başlatacaklarını belirtti.

Alt Yapı Çalışmaları Tamamlandı

Göreve geldiği gün itibariyle çalışmalara başladığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Mahmut Erbey, öncelikle öğrenci profilini ve alt yapı sorunlarını değerlendirerek işe başladıklarını belirtti. Salonları,  sporcu antrenmanlarına uygun hale getirmek ve profesyonel çalışmalar yapabilmek için tüm eksikleri tamamladıklarını anlatan Yrd. Doç. Dr. Mahmut Erbey sözlerine şu şekilde devam etti: "Profesyonel sporcular yetiştirmek ve üniversitemizin ismini duyurmak istiyoruz. Bu amaçla öncelikle o eksikleri tespit edip tamamladık. Güreşçilerin, tekvando ve karate takımlarının yeterli antrenman yapamadıkları için şikâyetleri vardı. Onların daha rahat antrenman yapabilmeleri için "Tatami” denilen profesyonel güreş minderleri getirttik. Uygun antrenman koşulları sağlanamadığı için sporcular kulüplerine veya diğer illere gidiyordu. Bu da öğrencilerin devamsızlık sorunlarını beraberinde getiriyordu.  Tüm öğrencilerimiz ve sporcularımızı her anlamda daha iyi tanıyıp takip edebilmek adına tüm branşlardaki hocalarımızı branşlarına göre koordinatör olarak atadık. Koordinatörler,  öğrenci ve milli sporcuları takip ediyor, hangi ilde hangi antrenmana katılıyor, hangi aktivitelerle eksiklerini gideriyor gibi tespitlerde bulunuyor. Koordinatörlüğün aktif olarak çalışmasıyla birlikte amatör kümede olmamız gerektiğine karar verdik. Kısa süren bir çalışma ile bu konuda başarılı olduk ve yenilgisiz gidiyoruz. Takımımızla birlikte şehrin amatör spor faaliyetlerine katkımız oldu ve bu konuda olumlu geri dönüşler aldık. Sadece futbol değil diğer branşlarda da başarıyı hedeflediğimiz için BESYO bünyesinde bir spor kulübü kurduk. Hem takım sporlarında hem de bireysel branşlarda başarıya ulaşıyoruz denilebilir.”

Başarılarımıza Yenilerini Ekleyeceğiz

Takım sporlarının hentbol, voleybol ve basketbol olmak üzere üç branşta da başarılarla ilerlediğini anlatan Yrd. Doç. Dr. Mahmut Erbey, koordinatörlüklere bağlı olarak çalışan bayanlar ve erkekler voleybol takımının da önemli başarılara imza attığını söyledi. Erkekler ve bayanlar voleybol takımının ilk grup maçlarda, kendi alanlarında sayı vermeden galip geldiklerini ve grup birincisi olarak bir üst tura çıktıklarını ifade eden Erbey, erkek hentbol takımının Kayseri Bölge Grup maçlarından sadece bir maç kaybederek grup birincisi olduğunu belirtti. Takımların dışında bireysel branşlar olan güreş ve tekvandoda da iddialı olduklarını söyleyen Yüksekokul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mahmut Erbey, judo takımı için bir sonraki yıla öğrenci hazırladıklarını sözlerine ekledi.

BESYO’dan Başarılı Haberler Gelmeye Devam Edecek

Başarı için 7-8 aylık bir çalışma gerektiğini anlatan Erbey, şu an salonlardaki mevcut minderlerin Türkiye’nin hiçbir yerinde olmadığını söyledi. Sporcuların buradaki antrenmandan memnun kaldıklarını ve buna bağlı olarak başarı beklediklerini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Mahmut Erbey sözlerine şu şekilde devam etti: "Zaten tekvando dalında ilk başarı geldi. 1-5 Ekim 2015 tarihleri arasında Türkiye Tekvando Federasyonu tarafından Marmaris’te düzenlenen Ümitler Türkiye Tekvando Şampiyonasında Görkem Sezer 58 kilo erkeklerde Türkiye ikinciliği, Eda Çağlar ise 67 kilo bayanlarda Türkiye üçüncülüğünü elde etti.Kısa süre önce Türkiye Şampiyonasında Görkem Sezer yine ikinci oldu ve milli takıma seçildi. Önümüzdeki ay Macaristan’a gidecek ve milli takım çalışmalarına katılacak. Boksta da alt yapı güzel. 1 – 6 Şubat 2016 tarihlerinde Giresun’da düzenlenen Türkiye Gençler Boks Şampiyonasında müsabakalara katılan öğrencimiz Bulut Can Şahin de üçüncü olarak bronz madalya elde etti.”

Bireysel branşlar olan tekvando, judo, güreş, kick boks ve boksta da çalışmaların sürdüğünü anlatan Erbey, "Salonlarımızdaki imkânlardan ayrı olarak birçok etkinliğin yapılabilmesine imkân sunan kapalı spor salonumuzun olması da bizim için bir avantaj. Bu konuda federasyon başkanları ile görüşüyor, kendilerini burada misafir ediyoruz” dedi.

Yakın zamanda bireysel branşlarda Türkiye şampiyonalarına ev sahipliği yapmak istediklerini belirten Yrd. Doç. Dr. Mahmut Erbey, böyle bir etkinliğin üniversitemize ve şehrimize olan katkılarından bahsetti. Futbol takımının, stadyum inşaatının tamamlanması ile birlikte daha iyi bir antrenman sahasına kavuşacağını belirten Erbey, stadyumun ışıklı olması nedeniyle şehirdeki konserler ve gece maçları için uygun bir alan olacağını ifade etti.  

Üniversite Personeli Salonları Kullanabiliyor

Akademik ve idari personelin spor salonlarını kullanımıyla ilgili bilgiler veren Yrd. Doç. Dr. Mahmut Erbey; "Salonlarımızı tüm üniversite personelinin bizim belirlediğimiz iki gün ve koordinatörle aktif olarak kullanımına açtık.” dedi. Tenis kortu, basketbol ve voleybol sahalarını şehre hizmet amaçlı yaz kursları ile değerlendirmeyi planladıklarını belirten Erbey, özellikle tenis konusunda şehirden gelen büyük bir talep olduğunu, tenis kortunu, açık ve kapalı yüzme havuzlarını bir kurs bünyesinde herkesin kullanımına açacaklarını belirtti.

Takım Sporları ve Bireysel Branşlar İçin Üst Lig Hedefleri Artıyor  

Stadyumun tam kapasiteli kullanılabilecek hale gelmesiyle birlikte amatör ligde top koşturan futbol takımını profesyonel hatta bölgesel amatör lige çıkarmak istediklerini belirten Yrd. Doç. Dr. Mahmut Erbey, voleybol koordinatör hocası Öğr. Gör. Sadi Ön ile çalışmalarını hızla devam ettirdiklerini, bayanlar ve erkeklerde voleybol takımını daha üst lige çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.  Erbey, bölgesel ligde oynayan bayanlar voleybol takımı için üst lig çalışmalarının hızlandığını sözlerine ekledi. 

Özellikle yağlı güreş ve minder güreşinde ciddi bir alt yapı hazırladıklarını belirten Yüksekokul Müdürü, belli branşlarda, Türkiye,  Avrupa ve Dünya Şampiyonluğu elde edecek sporcuları üniversitemize getirmeye çalıştıklarını söyledi. Millilik bursu ile okuyan öğrencilerin burslarının kesilmemesi için Rektörlük ile görüşerek bu sorunu ortadan kaldırdıklarını belirten Yrd. Doç. Dr. Mahmut Erbey, model olacak sporcuları üniversitemize getirerek büyük başarılara imza atacaklarını ifade etti.

Çok İyi Antrenman Yapan Sporcu Başarılı Oluyor

Milli sporcuların ağırlıklı olarak ata sporumuz olan güreşte bulunduğunu söyleyen Yüksekokul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mahmut Erbey, judo alanında da iddialı olduklarını vurguladı. Judoda sporcu geçmişi bulunan Öğr. Gör. Mustafa Tunçel’in bu alanda tanınıyor olmasının avantajlarından bahseden Erbey, 2015-2016 yılında BESYO bünyesine katılan öğrencilerle takım halinde judoda başarı hedeflediklerini söyledi. Kendisi de sporcu olan Erbey, "Çok iyi antrenman yapan sporcu başarılı oluyor. Bizim de antrenman için artık hiçbir eksiğimiz kalmadı. Bu nedenle büyük başarılar bekliyoruz.” dedi.

BESYO öğretim elemanları ve öğrencilerinin sportif başarıları kadar akademik başarılarının da olduğunu anlatan Yrd. Doç. Dr. Mahmut Erbey, yüksekokul mezunlarının her yıl KPSS’de derece getirdiğini söyledi. Fiziki alt yapı ve koşullar kadar akademik alt yapının da çok iyi olduğunu belirten Yüksekokul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mahmut Erbey, özel yetenek sınavlarındaki öğrencilerin BESYO’ya olan taleplerinin çok yüksek olduğunu, 2015-2016 eğitim-öğretim döneminde 150 öğrenci kontenjanı için 1400 başvuru aldıklarını belirtti.