EĞİTİM FAKÜLTESİ ULUSAL VE ULUSLARARASI ALANDA ADINI DUYURMAYA HAZIRLANIYOR


Sürekli öğrenme ve buna bağlı olarak gelişmeyi hedefleyen Üniversitemiz, Eğitim Fakültesi ile öğrencilerine en iyi eğitimi vermek için tüm gücüyle çalışıyor. Başarılı ve köklü bir geçmişe sahip olan Eğitim Fakültesi, yeni gelişmeler ve projelerle ön plana çıkmaya hazırlanıyor. Eğitim Fakültesinin mevcut durumu ve geleceğe yönelik planları hakkında bilgi veren Dekan Prof. Dr. Refik Balay, köklü bir fakülte olduklarını anlattı. 1960’lardan günümüze kadar gelen fakültenin bünyesinde 5 profesör, 15 doçent, 35 yardımcı doçent, 9 öğretim görevlisi, 21 araştırma görevlisi ve 31 idari personelle birlikte toplamda 116 personelin bulunduğunu söyleyen Dekan Balay, lisans programlarında ilköğretimin beş ana bilim dalında eğitim verdiklerini belirtti. Bunların dışında Türkçe Öğretmenliği ile Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümlerinde eğitim gören 2700 öğrencinin bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Refik Balay, formasyon öğrencileri ile birlikte 3700’e yakın öğrencinin olduğunu belirtti.

Eğitim Fakültesinin köklü bir fakülte olması nedeniyle gerekli tüm bölümlerin mevcut olduğunu anlatan Balay, fiziki kapasitenin artmasıyla birlikte Özel Eğitim Bölümünü açmayı düşündüklerini söyledi. Görme, İşitme ve Zihinsel Engelliler bölümlerinin de yer alacağı Özel Eğitim Bölümünü önemsediklerini belirten Dekan Balay, geleceğe yönelik projelerinin olduğunu ifade etti.

Eğitim Fakültesi Yeni Projelerle Başarıyı Hedefliyor

Güçlü bir akademik kadroya sahip olduklarını ve akademik personelle sürekli görüşmeler yaptıklarını belirten Dekan Balay, "Yaşadığımız şehre karşı bir borcumuz var ve buna göre sorumluluklarımızı yerine getirmeye çalışıyoruz.” dedi.  Şehirle bütünleşik bir fakülte olmayı istediklerini belirten Prof. Dr. Refik Balay, şehirdeki kurumlarla görüşmeler yaparak hayata geçirebilecekleri projeler hakkında beyin fırtınası yaptıklarını sözlerine ekledi.

Eğitim Fakültesi olarak ulusal ve uluslararası eğitim kongreleri ve sempozyumların ev sahipliğini yapmak istediklerini belirten Dekan Balay, konu hakkında açıklamalarda bulundu: "2017 Uluslararası Eğitim Kongresini üniversitemizde yapmak istiyoruz. Bu sene Muğla’da yapılacak olan kongreye tüm hocalarımızla birlikte katılacağız. 2017 yılı için yetkililerle görüşüyoruz. Her yıl bir tane ulusal ve uluslararası bir kongreyi veya sempozyumu burada yapmak istiyoruz.”

"Lisansüstü Eğitimle Yeni Akademisyenler Yetiştirmek İstiyoruz”

Kırşehir’de verilen eğitim kalitesinden bahseden Prof. Dr. Refik Balay, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte çalıştay yapmak istediklerini belirtti. Konuyla ilgili çalışmalarını anlatan Dekan Balay, "Çalışmalarımız devam ediyor, tarihler netleştiğinde bu tarihleri açıklayacağız.” dedi. Eğitimle ilgili sorunları ortaya çıkarmak ve bu sorunları çözüme ulaştırmak amacıyla Eğitim Fakültesi akademisyenleri ve uygulama alanındaki öğretmenleri buluşturmak istediklerini belirten Dekan Balay, boş bir yıl geçirmek istemediklerini sözlerine ekledi. Lisansüstü eğitimle ilgili bilgiler veren Prof. Dr. Refik Balay konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: "Tüm bölümlerde yüksek lisans programlarımız var. Biz tüm bölümler için doktora programı da açmak istiyoruz.  Profesör ve doçent sayımızın artmasıyla birlikte doktora programları da tüm bölümlerimizde olacak. Yüksek lisansını bitirerek başka ile doktora için giden öğrencilerimiz var. Öğrencilerimizin doktora eğitimlerine burada devam etmelerini istiyoruz. Doktora programı ile öğretim üyesi yetiştiren ve öğrencilerini kuruma kazandıran, buradan başka yere transfer edebilen bir kurum olmayı amaçlıyoruz. Tüm bunlar bir süreç ve biz bunları yerine getirmek için çalışıyoruz.”

KPSS’de Hedef İlk 5 Arasına Girmek

Kamu Personeli Seçme Sınavındaki başarılarıyla da adından söz ettiren Eğitim Fakültesi, bu alanda adını daha üst sıralara yazdırmayı hedefliyor. 60’dan fazla üniversitenin içerisinde Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümünün beşinci sırada yer aldığını söyleyen Dekan Balay, öğretmen adaylarının ise ilk ona girdiğini belirtti. Verdikleri eğitim kalitesini anlatan Prof. Dr. Refik Balay, öğrencilerin başarısının verdikleri kaliteli eğitimin göstergesi olduğunu söyledi. Ayrıca Balay, "Nitelikli öğrencilerin tercihlerinde ilk sırada yer alabiliyorsak bu bizim için sevindirici bir durum. Fakültemizin akademik kadrosuna güveniyoruz. Burada imkânlar çok iyi. Bizim hedefimiz tüm bölümlerde ilk beş içerisinde yer alabilmek. Bunu başarabilmek için var gücümüzle çalışıyoruz.” dedi.

Göreve geldiği günden bu yana Eğitim Fakültesindeki eksikleri tamamlama gayreti içinde olduğunu belirten Prof. Dr. Refik Balay, öncelikli olarak laboratuvarla işe başladığını anlattı. Köklü bir kurum olduğu için laboratuvar imkânlarının iyi olduğunu ifade eden Balay, "İmkânlar iyi olsa da bu imkânlardan ne ölçüde faydalandığımız önemli.” dedi. Laboratuvar ortamından teorik dersleri aldıklarını, laboratuvarlarda artık deneyler, stajlar ve uygulamalar yapıldığını anlatan Balay, ana bilim dallarının hangi malzemeye ihtiyaç duyduğunu tespit ettiklerini belirtti. Balay,” Eksiklerimizi tamamladık. Laboratuvarların temizliği, zamanında açılıp kapanması ve öğrenciye gerekli katkıyı sağlaması için gerekli tüm düzenlemeleri yaptık. Öğrenci laboratuvardan istediğini alabiliyor.” dedi.

Öğrencilerin Staj İmkânları İçin Görüşmeler Yapılıyor

Eğitim Fakültesi öğrencilerinin mutlaka staj yapması gerektiğini ve staj konusunda tüm olanakları sağlamaya çalıştıklarını anlatan Prof. Dr. Refik Balay,  Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarla sürekli irtibat halinde olduklarını belirtti. Öğrencilerin öğretmenlik uygulaması yapmalarının gerekliliğini ifade eden Balay, staj yapan öğrencinin durumunu da takip ettiklerini söyledi. Okullarda görev yapan öğretmenlerden sürekli bilgi aldıklarını dile getiren Dekan Balay, "Teorik derslerin uygulanmasını umut ediyoruz ve bu konuda olumlu geri bildirimler alıyoruz. Öğrencilerimizin çok iyi uygulamalar ortaya koyduklarını öğreniyoruz.” dedi. Kontenjanların fazla olması nedeniyle bazen sıkıntı yaşadıklarını anlatan Prof. Dr. Refik Balay, bu konudaki sıkıntıyı gidermek için daha fazla okulla görüşerek yelpazeyi genişlettiklerini ifade etti.

"Ahi Evran Adı Sadece Tabelada Kalmamalı”

Fiziki imkânların sınırlı olması nedeniyle öğretim elemanlarının çalışmalarını daha sağlıklı ortamlarda gerçekleştirebilmeleri için bina içerisinde yeni düzenlemeler yaptıklarını anlatan Dekan Balay, yeni bina ile birlikte daha rahat bir ortama kavuşacaklarını belirtti. 

Ahilik felsefesinin yeşerdiği Kırşehir’de yer alan üniversitemiz için Ahiliğin kurum felsefesi olması gerektiğini dile getiren Balay, sevgi, saygı, hoşgörü ve yardımlaşmaya dayalı olan bu kültürü buraya daha da çok yerleştirmeye çalıştıklarını anlattı. Ahi Evran Üniversitesi olarak "Adımız sadece tabelada kalmamalı.” diyen Dekan Balay, "Ahi Evran kimdir? Ahilik nedir? Bu kültürün kaynağı nedir? Tüm bu soruların cevaplarını bilmeliyiz.” diyerek sözlerine devam etti. Bu konuda bir farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını ifade eden Balay, "Binalar olabilir ama işin ruh kısmı da önemli. İşin ruh kısmını oluşturmak lazım. Kurumsallaşma, ruh ve sistem ile gerçekleşir. Bu konudaki gayretlerimizin olumlu sonuçlar vermesini ümit ediyorum.” diyerek sözlerine son verdi.  

22.03.2016
TANITIM FİLMİ
Hava Durumu