ÜNİVERSİTEMİZ EFQM MÜKEMMELLİK ÖDÜLÜ İÇİN İLK ADIMI ATTI


Kalite süreçlerinde gösterdiği başarılı çalışmalarla adından sıkça söz ettiren ve diğer üniversitelere model olan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, EFQM Mükemmellik Ödülüne aday oldu. 2015 yılında çıktığı kalite yolculuğunu tüm birimleriyle Kalite Yönetim Sistemi Belgesi almaya hak kazanan ilk devlet üniversitesi olma unvanı ile taçlandıran Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi şimdi de Mükemmellik Ödülü için çalışmalara başladı. Kamu, özel ve sivil toplum kuruluşlarının, mükemmellik kavram ve kriterlerini dikkate alarak kendi değerlendirmelerini yapmalarına, güçlü ve iyileştirmeye açık alanlarını tespit etmelerine ve sürekli gelişim yaklaşımıyla gelişim planlarını hazırlamalarına yardımcı olması için geliştirilmiş EFQM Mükemmellik Modeli ile ilgili 4 Şubat 2020 tarihinde Ahi Evran Kongre ve Kültür Merkezi Şeyh Edebali Seminer Salonunda bir toplantı düzenlendi. Üniversitemiz Kalite Yönetim Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen EFQM Mükemmellik Modeli Tanıtım Toplantısına Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Rektör Yardımcısı ve Kalite Yönetim Koordinatörü Prof. Dr. Mustafa Kurt, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, Genel Sekreter Mehmet Zeki Küçük, kalite koordinatörlüğü ekibi, birim yöneticileri ile kalite temsilcileri katılırken EFQM Mükemmellik Modelinin tanıtımını Türkiye Kalite Derneği (KALDER) EFQM Mükemmellik Ödül Sekreteri Mehmet Çoban yaptı.
Rektör Karakaya: "Üniversitemiz Kendini Mükemmelleştirme Yolunda Bir Adım Daha Atıyor”

Toplantının açılış konuşmasını Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya yaparak kalite sürecinin üniversitemizde ilk olarak dört yıl önce bir projeyle başladığını dile getirdi. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin Kalite Yönetim Sistemi sürecinde çok önemli adımlar attığını dile getiren Rektör Karakaya, kaliteyi üniversitemizde kurum kültürü haline getirdiklerini söyledi. Rektör Karakaya kalite sürecinde büyük adımlarla ilerleyen üniversitemizin kalite konusunda diğer kurumlara da mentörlük yaptığını vurgulayarak konuşmasına şöyle devam etti: "Bizi kalite yolculuğuna başlatan ilk fikir bin yıllık tarihsel bir temsilci olan Ahi Evran-ı Veli oldu. Ahilik diyarında Ahi Evran-ı Veli’nin meftun olduğu bir şehirde böyle bir çalışma yapılacaksa bunun öncüsü biz olmalıyız diye düşündük ve adımımızı attık. Kaliteyi, dört yıl önce niyete, daha sonra projeye ardından da hayata geçirdik. Bu süreçleri başarı ile tamamladık ve şu anda üniversitemiz bu kurumsal nitelikle kendini mükemmelleştirme yolunda bir adım daha atıyor.”
Rektör Karakaya: "Kaliteli İş Yapma Zihniyetini İnsanımıza İnşa Etmemiz Gerekiyor”

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin geçtiği kalite sürecinin mekanik bir kalite sistemi olduğunu dile getiren Rektör Karakaya, iş akışlarında mükemmelliği yakalamak için kontrol mekanizmalarının olması gerektiğinden bahsetti. Sadece iş akışları ile kaliteden söz edilmeyeceğini anlatan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Anadolu toprağında daha fazlasının mevcut olduğunu belirterek şunları dile getirdi: "İnsanımıza, vicdanındaki o hizmet anlayışı ile yaptığı işteki eksikliğin kul hakkı olduğunu bu sebeple yapılan her işin kaliteli olması gerektiği zihniyetini inşa etmemiz gerekir. İnsanların yaptığı işi kontrol etmekten bir adım ötesi her insanın vicdanında iş yapma sorumluluğunu, uhdesine aldığı görevi yerine getirmesinin adı da Ahiliktir. Yani şu anda bu mekanik sistemin bir adım ötesinde içinde bizzat insanın olduğu bir kalite anlayışı da önümüzde kat etmemiz gereken yol olarak duruyor. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi olarak bunu da başaracağımıza inanıyorum.”
Rektör Karakaya: "İnsanı Değerli Görmek Kuraklaşmış İnsanlığa Umuttur”

Kaliteyi kendi insani değerimizin bir parçası olarak gördüğünü her konuşmasında dile getiren Rektör Karakaya, kağıtlar üzerindeki kaliteden ziyade özünde, ruhunda varlık bilgisi taşıyan insanı daha üstün gördüklerini söyledi. İnsanın mekanik kalite programlarından daha üstün olduğunu kaydeden Prof. Dr. Vatan Karakaya, "Anadolulu budur, dünyaya alternatifi budur, farkı budur. Bu fark da bugün kuraklaşmış insanlığa bir umuttur.” şeklinde konuştu. EFQM Mükemmellik Ödülü için tüm birimlerimizin üzerlerine düşen görevi layıkıyla yerine getireceklerine inandığını belirten Rektör Karakaya, "Yaptığımız işi bağımsız gözler ve kuruluşlar tescil ettiği zaman işimizi en iyi şekilde yapmış olacağız.” dedi.


Rektör Karakaya: "UNİKOP Üyesi 13 Üniversitenin Kalite Sürecine Destek Olacağız”

Üniversitemizin 2020 Dönemi UNİKOP Başkanı seçildiğini de konuşmasında dile getiren Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, UNİKOP üyesi 13 üniversitenin kalite sistemini de Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin görevleri arasına aldıklarını anlattı. İlerleyen günlerde Nevşehir Üniversitesinin kalite süreçlerini başlatmak üzere Nevşehir Üniversitesi Rektörü ile beraberindeki heyetin üniversitemizi ziyaret edeceğini söyleyen Rektör Karakaya, "Yaptıklarımızla insanlara hem yol gösteriyor hem de kalite gibi çok erdemli ve çok önemli bir üründe onlara öncülük ediyoruz.” dedi. Mükemmellik ödülünü almanın üniversitemiz için son olmadığını söyleyen Prof. Dr. Vatan Karakaya, daha yolun başında olduğumuzu ve kat edeceğimiz çok yol olduğunu belirtti. "İçinde insanın olduğu, insani değerlerle dönüşmüş kaliteyi yaşam felsefesi yapmış o insan tipini de ortaya koymak için çalışıyor olacağız.” diyen Rektör Karakaya, EFQM Mükemmellik Ödülü için gösterecekleri gayretlerden dolayı katılımcılara teşekkür etti.


Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın konuşmasının ardından KALDER EFQM Mükemmellik Ödül Sekreteri Mehmet Çoban söz alarak sunumunu gerçekleştirdi. EFQM Mükemmellik Modeli hakkında katılımcıları bilgilendiren Çoban, EFQM Mükemmellik Ödülü için üniversitemizin geçeceği aşamaları katılımcılara anlattı. Süreçlerin üzerinde detaylı bir şekilde duran Mehmet Çoban, EFQM Mükemmellik Modelinin 5 önemli konusunun kültür, liderlik, dönüşüm, esnek ve adaptif ile gelecek olduğunu dile getirdi. 2020 yılı temmuz ayında yeterlilik başvurusu olacağını dile getiren Çoban, toplantı sonunda katılımcıların sorularını yanıtladı.

05.02.2020
TANITIM FİLMİ
Hava Durumu