Üniversitemiz Yeni Bir Protokole Daha İmza Attı

Üniversitemiz Yeni Bir Protokole Daha İmza Attı Tarih : 31.10.2018

Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile Prof. Dr. Fuat Sezgin yılı olarak belirlenen 2019 yılında yapılacak etkinliklerde, İslam Bilim Tarihinin dünya medeniyetine yaptığı katkılar çerçevesinde Prof. Dr. Fuat Sezgin’i ve çalışmalarını ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtmak amacıyla Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı (İBTAV) ile üniversitemiz arasında bir protokol imzalandı.

Dünyanın önde gelen tarihçilerinden olan İslam Bilim Tarihi AraştırmacısıProf. Dr. Fuat Sezgin’in tanıtılacağı etkinliklere üniversitemiz de panel, seminer ve konferanslarla destek verecek. Çok sayıda eser bırakan ve 2018 yılında vefat eden Sezgin’in üniversite öğrencileri tarafından tanınması ve anlaşılması için geziler düzenlenecek ve öğrencilere Prof. Dr. Fuat Sezgin anlatılacak. Bilimler tarihi alanında dünyanın sayılı otoritelerinden biri olarak kabul edilen Sezgin, yaptığı çalışmalarla birçok ödüle layık görüldü. Süryanice, İbranice, Latince, Arapça ve Almanca da dahil 27 dili çok iyi derecede bilen Prof. Dr. Fuat Sezgin, insanlık tarihinin başlangıcından bu yana alanında yazılan en kapsamlı eser olan Arap-İslam Bilim Tarihi'nin ilk cildini 1967'de tamamladı. Hayatını İslam Bilimlerine adayan ve 30 Haziran 2018 yılında hayatını kaybeden Sezgin, geride sayısız ve eşsiz birçok eser bıraktı.

Protokol ile ilgili açıklama yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin değerlerine ve kültürüne sahip çıkan bir üniversite olduğunu söyleyerek bu tarz iş birliklerinden memnun olduklarını belirtti. Önemli bilim insanlarının üniversite öğrencileri tarafından tanınmasının, onların açtığı yolda ve bilimin ışığında ilerlemelerinin önemine değinen Rektör Karakaya, 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin yılını en iyi şekilde değerlendireceklerini ifade etti.