ÜNİVERSİTEMİZDE 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ DOLAYISIYLA BİR DİZİ ETKİNLİK DÜZENLENDİ


Üniversitemiz Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir dizi etkinlik düzenlendi. 11 Mart 2019 tarihinde Ahi Evran Kongre ve Kültür Merkezi Neşet Ertaş Salonunda gerçekleşen etkinliğe Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesi Yönetimi, Fatma Bacı Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve Ziraat Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Selma Boyacı, Kadın ve Demokrasi Vakfı (KADEM) Kırşehir Temsilcisi Seher Ünsal, Türkiye Yardım Sevenler Derneği Kırşehir Şube Başkanı Nurten Büyüksaraçoğlu, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

 

Program ilk olarak Fatma Bacı Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve Ziraat Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Selma Boyacı’nın "Fatma Bacı ve Bâcıyân-ı Rum” isimli sunumu ile başladı. Boyacı sunumunda, Ahi Evran-ı Veli’den Ahilik kavramına kadar birçok konuya değinirken Ahilik teşkilatı, Fatma Bacı ve Bâcıyân-ı Rum teşkilatının yapısı ve faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. Bâcıyân-ı Rum’un dünyada ilk kadın teşkilatı olduğunu anlatan Dr. Öğr. Üyesi Selma Boyacı, Türk toplumu içerisinde kadının önemine de değindi.

 

Fatma Bacı Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Selma Boyacı’nın sunumunun ardından KADEM Vakfı Kırşehir Temsilcisi Seher Ünsal söz alarak, vakfın faaliyetleri ve Kırşehir’de gerçekleştirdikleri icraatlar hakkında bilgiler verdi.

 

KADEM Vakfı Kırşehir Temsilcisi Seher Ünsal’ın konuşmasının ardından bir konuşma da Türkiye Yardım Sevenler Derneği Kırşehir Şube Başkanı Nurten Büyüksaraçoğlu yaptı. Büyüksaraçoğlu konuşmasında derneğin kuruluş tarihi ve faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.

 

Konuşmaların ardından Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü öğretim elemanları ile öğrencileri dinleyicilere Türk Halk Müziği dinletisi sundu.
Dinletinin ardından Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Filiz Nurhan Ölmez konuşmacılara teşekkür belgesi verdi.


Program sonunda tüm konuklar fuaye alanında bulunan "Kadın” temalı dokuma, fotoğraf, resim ve resim-kolaj tekniklerinden oluşan grup sergisini gezdi. Sergi 19 Mart 2019 tarihine kadar açık kalacak.
12.03.2019
TANITIM FİLMİ
Hava Durumu