Üniversitemizin Yürüttüğü AYDEP Projesine Uluslararası İlgi

Üniversitemizin Yürüttüğü AYDEP Projesine Uluslararası İlgi Tarih : 24.10.2018

Üniversitemiz tarafından yürütülen Ahi Yeterliğe Dayalı Eğitim Projesi (AYDEP) uluslararası ilgi görmeye devam ediyor. İslam İşbirliği Teşkilatının (OIC) AYDEP projesi hakkında bilgi almak için üniversitemizden talepte bulunması üzerine 11 Ekim 2018 tarihinde Ankara’daki İslam İşbirliği Teşkilatı merkezinde yapılan toplantıya Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Refik Balay ve AYDEP Proje koordinatörü Doç.Dr. Hüseyin Şimşek katıldı.

Eğitim Fakültemizde yürütülen ve daha sonra üniversitemizin tüm birimlerinde uygulanması öngörülen AYDEP projesi ile ilgili İslam İşbirliği Teşkilatına üye ülkelerin uzmanlarından oluşan geniş bir heyete bilgilendirme yapan Balay ve Şimşek, AYDEP Projesinin uygulanışı ve edinilen tecrübelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

İslam İşbirliği Teşkilatı’nın bir alt kuruluşu olan İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezinde (SESRIC) gerçekleştirilen toplantıda proje koordinatörü Doç. Dr. Hüseyin Şimşek "Yeterlik Temelli Eğitim” konusunda Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Refik Balay ise "AYDEP Projesi” hakkında ayrıntılı sunum yaptı.

Üye ülkelere yönelik sosyo-ekonomik araştırmalar yürüten SESRIC, ülkelere dair istatistikler derleyip yayınlıyor, kurumsal kapasite ve becerileri geliştirmeye yönelik eğitimler ve projeler yürütüyor. SESRIC’te yapılan toplantıya katılan uzmanlar, AYDEP projesini önemli gördüklerini ve İslam ülkelerinin kalkınmasında bu tür projelere ihtiyaç duyulduğunu belirterek gelecekte bu tür projelerin diğer ülkeler tarafından da hayata geçirilmesi için iş birliği yapılabileceğini söylediler. SESRIC direktörlerinden Fatih Serenli İslam İşbirliği teşkilatına üye ülkelerdeki bilgi, tecrübe ve iyi örneklerin yaygınlaştırılması açısından bu tür projelerin tanıtımının önemli olduğuna vurgu yaparak nitelikli insan gücünün yetiştirilmesinde ve ülkelerin ekonomik kalkınmasında benzer projelerin hayata geçirilmesi için uzmanlar arasında iş birliklerinin artırılmasının yararlı olacağını belirtti. AYDEP projesinin hayata geçirilmesindeki katkılarından dolayı Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’yı kutlayan uzmanlar, gelecekte kendi ülkelerinde de benzer projeler yapılarak nitelikli insan gücü yetiştirmeye katkı sağlayacak bir model olması temennisinde bulundular.